Mantolama Fiyatları 2026: Maliyeti Etkileyen Faktörler ve Örnek Hesaplama

Mantolama fiyatları 2026 yılında kullanılacak yalıtım malzemesine, levha kalınlığına, binanın yüksekliğine, mevcut cephedeki hasara, iskele ihtiyacına ve uygulamanın yapılacağı şehre göre değişmektedir. Bu nedenle yalnızca metrekare fiyatına bakarak farklı mantolama tekliflerini karşılaştırmak doğru bir sonuç vermeyebilir.

Bir firma yalnızca yalıtım levhası ve temel işçilik için fiyat verirken başka bir firma; yüzey onarımı, yapıştırıcı, dübel, file, sıva, astar, dekoratif kaplama, boya, iskele ve nakliye giderlerini aynı teklif içinde sunabilir. Teklif kapsamları aynı olmadığında metrekare fiyatları arasında önemli farklılıklar oluşabilir.

Bu rehberde dış cephe mantolama fiyatlarının nasıl hesaplandığını, EPS, XPS ve taş yünü sistemler arasındaki maliyet farklarını, teklif alırken kontrol edilmesi gereken kalemleri ve örnek maliyet hesabını ayrıntılı biçimde ele alıyoruz.

 

2026 Mantolama m² Fiyatları Ne Kadar?

İnternette yayımlanan 2026 tarihli mantolama fiyatları incelendiğinde, malzeme ve işçilik kapsamına göre farklı rakamlarla karşılaşılmaktadır. Aşağıdaki değerler New Life Yapı tarafından verilmiş bağlayıcı fiyatlar değildir, bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar için yaklaşık olarak bir maliyet hesaplaması açısından hazırlanmıştır.

Uygulama veya malzeme Yayımlanan fiyat Kapsam ve açıklama
5 cm EPS mantolama sistemleri 1.490–1.817 TL/m² Ankara’da, minimum 800–1.000 m² büyüklüğündeki beş katlı bina için malzeme ve işçilik dâhil, KDV hariç yayımlanan örnek fiyatlar.
5 cm taş yünü mantolama 2.190 TL/m² 150 kg/m³ yoğunlukta taş yünüyle, aynı proje koşullarında malzeme ve işçilik dâhil, KDV hariç yayımlanan örnek fiyat.
EPS mantolama 900–1.400 TL/m² Yalıtım levhası, yapıştırıcı, dübel, fileli sıva ve dekoratif kaplama dâhil olduğu belirtilen farklı bir 2026 piyasa örneği.
XPS mantolama 1.000–1.500 TL/m² Ürün kalınlığı, kullanım alanı ve proje detaylarına göre değişebilen yayımlanmış genel fiyat aralığı.
Taş yünü mantolama 1.200–1.800 TL/m² Malzeme özelliklerine ve uygulama kapsamına göre değişebilen yayımlanmış genel fiyat aralığı.

Önemli: Bu rakamlar Türkiye genelinde geçerli sabit bir tarife veya New Life Yapı fiyat listesi değildir. Aynı yıl içinde yayımlanan fiyatların birbirinden farklı olması; metraj, şehir, malzeme markası, yalıtım kalınlığı, iskele, KDV ve yüzey onarımı gibi kalemlerin her teklifte aynı olmamasından kaynaklanabilir.

Mantolama Fiyatları Neden Firmadan Firmaya Değişir?

Dış cephe mantolama yalnızca duvara yalıtım levhası yapıştırılmasından oluşmaz. Doğru uygulamada yüzey hazırlığı, yapıştırma, mekanik sabitleme, köşe ve başlangıç profilleri, donatı filesi, sıva katmanları, astar ve son kat kaplama bir sistem olarak uygulanır.

Bu nedenle fiyat karşılaştırırken yalnızca “Kaç TL/m²?” sorusunu sormak yeterli değildir. Aşağıdaki bilgilerin de teklif üzerinde açıkça belirtilmesi gerekir:

  • Kullanılacak yalıtım levhasının türü ve markası,
  • Levhanın kalınlığı ve teknik özellikleri,
  • Yapıştırıcı, dübel, file ve sıva sisteminin kapsamı,
  • Son kat dekoratif sıva veya boya ürünü,
  • İskele, nakliye ve iş güvenliği giderleri,
  • Yüzey onarımı ve eski malzemenin söküm durumu,
  • KDV’nin fiyata dâhil olup olmadığı,
  • Ürün ve uygulama garantisinin kapsamı.

Mantolamanın dış cephe kaplamadan hangi yönleriyle ayrıldığını öğrenmek için Dış Cephe Kaplama mı Mantolama mı? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

En düşük metrekare fiyatı her zaman en ekonomik teklif değildir. Eksik malzeme, yetersiz yüzey hazırlığı veya hatalı uygulama kısa süre içinde yeni onarım giderleri oluşturabilir.

 

Mantolama Maliyetini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dış cephe mantolama fiyatları, projenin teknik ve fiziksel özelliklerine göre hesaplanır. Aynı büyüklükteki iki binada bile cephe yüzeyinin durumu, kat sayısı, balkon yapısı ve tercih edilen yalıtım sistemi farklı olduğu için toplam maliyet değişebilir.

Toplam Cephe Alanı

Mantolama maliyetinin temelini uygulama yapılacak dış cephe alanı oluşturur. Ancak binanın taban alanı veya dairelerin toplam metrekaresi, mantolama alanını doğrudan göstermez.

Hesaplama sırasında binanın çevresi, cephe yüksekliği, pencere ve kapı boşlukları, balkon içleri, kolon çıkıntıları, pencere dönüşleri ve diğer mimari detaylar dikkate alınmalıdır.

Büyük projelerde iskele kurulumu, nakliye ve ekip organizasyonu gibi sabit giderler daha geniş alana dağıldığı için metrekare birim fiyatı daha avantajlı olabilir. Küçük cephelerde aynı sabit giderlerin daha az metrekareye bölünmesi birim fiyatı yükseltebilir.

Bina Yüksekliği ve İskele İhtiyacı

Tek katlı bir yapı ile çok katlı bir apartmanın dış cephe uygulaması aynı koşullara sahip değildir. Bina yükseldikçe iskele kurulumu, malzemenin çalışma katlarına taşınması, güvenlik önlemleri ve işçilik süresi artabilir.

İskelenin kurulması, kullanılması ve sökülmesi planlı biçimde yürütülmelidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Cephe İskelelerinde Güvenli Çalışma Rehberi, cephe çalışmalarında alınması gereken önlemler hakkında ayrıntılı bilgi sunmaktadır.

Mevcut Cephedeki Hasar

Yeni mantolama sistemi sağlam, temiz, kuru ve uygulamaya uygun bir yüzey üzerine kurulmalıdır. Eski sıvada kabarma, dökülme, derin çatlak, yosun, nem veya gevşek boya bulunuyorsa uygulamadan önce onarım yapılması gerekir.

Yüzey hazırlığı kapsamında gerçekleştirilecek aşağıdaki işlemler toplam maliyeti etkileyebilir:

  • Gevşek sıva ve boyaların sökülmesi,
  • Çatlakların uygun malzemeyle onarılması,
  • Nem ve su alma kaynağının giderilmesi,
  • Yüzey bozukluklarının tamir harcıyla düzeltilmesi,
  • Eski mantolama sisteminin kısmen veya tamamen sökülmesi,
  • Pencere, denizlik, parapet ve balkon detaylarının yenilenmesi.

Eski cephelerde yapılması gereken hazırlık işlemlerini ayrıntılı incelemek için Eski ve Yıpranmış Binalarda Dış Cephe Yenileme Rehberi başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yalıtım Levhasının Türü ve Kalınlığı

EPS, karbonlu EPS, XPS ve taş yünü levhaların üretim yapıları, teknik özellikleri ve fiyatları birbirinden farklıdır. Malzemenin türü kadar kalınlığı, yoğunluğu ve ürünün beyan edilen ısıl iletkenlik değeri de maliyeti etkiler.

Daha kalın levha kullanılması malzeme maliyetini artırabilir. Ancak yalıtım kalınlığı yalnızca bütçeye veya uygulamacının alışkanlığına göre belirlenmemelidir. Binanın bulunduğu iklim bölgesi, mevcut duvar yapısı ve enerji performansı hesabı birlikte değerlendirilmelidir.

Sistem Bileşenlerinin Niteliği

Mantolama sistemi yalnızca yalıtım levhasından oluşmaz. Yapıştırıcı, dübel, alkaliye dayanıklı donatı filesi, köşe profilleri, sıva, astar ve son kat kaplama sistemin bütünlüğünü etkiler.

Farklı üreticilere ait ürünlerin rastgele bir araya getirilmesi yerine, teknik olarak birbiriyle uyumlu sistem bileşenleri tercih edilmelidir. Teklifte yalnızca yalıtım levhasının markasının belirtilmesi yeterli değildir; temel yardımcı ürünler de açıkça yazılmalıdır.

Dübel ve Mekanik Sabitleme

Dübel türü ve sayısı; duvar yüzeyine, levha tipine, bina yüksekliğine, rüzgâr etkisine ve sistem tasarımına göre değişebilir. Her projede aynı sayıda ve aynı tipte dübel kullanılacağı varsayılmamalıdır.

Yetersiz mekanik sabitleme levha hareketi, çatlak veya yüzeyden ayrılma riskini artırabilir. Bu nedenle yalnızca maliyeti azaltmak amacıyla teknik gerekliliklerden vazgeçilmemelidir.

Mimari Detaylar

Balkonlar, pencere söveleri, kolon çıkıntıları, saçaklar, kat silmeleri ve farklı renk geçişleri uygulama süresini artırabilir. Düz ve geniş bir yüzeyin işçiliği ile çok sayıda pencere ve çıkıntıya sahip bir cephenin işçiliği aynı değildir.

Şehir, Nakliye ve Çalışma Koşulları

Malzemenin şantiyeye taşınması, çalışma alanına erişim, park, depolama ve personel ulaşımı da fiyatı etkileyebilir. Şehir merkezindeki yoğun alanlarda iskele kurulumu ve malzeme sevkiyatı daha fazla planlama gerektirebilir.

Türkiye’nin farklı iklim koşullarının dış cephe ve yalıtım seçimine etkisini öğrenmek için İklime Göre Dış Cephe Kaplama Seçimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir uzmanın apartman cephesine bakarak mantolama fiyatlarını ve uygulama kalemlerini hesapladığı gerçekçi dış cephe görseli

Mantolama maliyeti; cephe alanı, bina yüksekliği, yüzey onarımı, iskele, işçilik ve son kat kaplama gibi birçok kalemin birlikte değerlendirilmesiyle hesaplanır.

EPS, XPS ve Taş Yünü Mantolama Arasındaki Farklar

Mantolama malzemesi seçilirken yalnızca metrekare fiyatı değil; ürünün beyan edilen kullanım alanı, ısıl iletkenlik değeri, yangına tepki sınıfı, mekanik özellikleri ve sistem uyumluluğu birlikte değerlendirilmelidir.

Malzeme Genel özellik Genel fiyat seviyesi Dikkat edilmesi gerekenler
EPS Sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde yaygın kullanılan hafif bir yalıtım levhasıdır. Genellikle daha ekonomik Kalınlık, yoğunluk, ısıl iletkenlik değeri ve yangına tepki sınıfı ürün özelinde kontrol edilmelidir.
Karbonlu EPS Karbon katkılı ürünler, beyaz EPS ürünlerden farklı ısıl iletkenlik değerlerine sahip olabilir. Standart EPS’den yüksek olabilir Yalnızca levhanın rengine bakılmamalı; teknik föy ve performans beyanı incelenmelidir.
XPS Farklı basma dayanımı ve yüzey özelliklerinde üretilen ekstrüde polistiren levhadır. Orta veya yüksek Her XPS ürünü her dış cephe sistemine uygun olmayabilir. Üreticinin beyan ettiği kullanım alanı kontrol edilmelidir.
Taş yünü Mineral yün esaslı ısı yalıtım ürünüdür. Cephe için özel olarak üretilen levha sistemleri bulunur. Genellikle daha yüksek Yoğunluk, mekanik dayanım, kalınlık, sabitleme ve sıva sistemi birlikte değerlendirilmelidir.

EPS Mantolama Fiyatları

EPS, dış cephe ısı yalıtım uygulamalarında yaygın kullanılan seçeneklerden biridir. Beyaz EPS ve karbon katkılı EPS ürünlerinin teknik özellikleri ile fiyatları birbirinden farklı olabilir.

Ürün seçiminde yalnızca levha kalınlığına veya rengine bakılmamalıdır. Ürünün yoğunluğu, ısıl iletkenlik değeri, boyutsal kararlılığı, yangına tepki sınıfı ve kullanılacağı sistemle uyumluluğu kontrol edilmelidir.

XPS Mantolama Fiyatları

XPS levhalar farklı basma dayanımı, yüzey yapısı ve teknik özelliklerle üretilmektedir. Bu nedenle “XPS” adı tek başına ürünün bütün dış cephelerde kullanılabileceğini göstermez.

Kullanılacak ürünün cephedeki uygulama detayına, yapıştırıcı ve sıva sistemine, mekanik sabitlemeye ve üreticinin beyan ettiği kullanım alanına uygun olması gerekir.

Taş Yünü Mantolama Fiyatları

Taş yünü sistemleri, ısı yalıtımının yanında ses yalıtımı ve yangın güvenliği beklentilerinin öne çıktığı projelerde değerlendirilebilir. Ancak her taş yünü ürünü sıvalı dış cephe mantolamasına uygun değildir.

Cephe uygulaması için üretilen levhanın yoğunluğu, yüzeylere dik çekme dayanımı, kalınlığı ve mekanik sabitleme şartları teknik belgeler üzerinden kontrol edilmelidir.

Taş Yünü mü EPS mi Daha Uygundur?

Bu sorunun her bina için geçerli tek bir cevabı yoktur. EPS çoğu projede daha ekonomik bir başlangıç maliyeti sunabilir. Taş yünü ise proje şartlarına bağlı olarak yangın ve ses performansının ön planda olduğu uygulamalarda değerlendirilebilir.

Seçim yapılırken aşağıdaki faktörler birlikte incelenmelidir:

  • Binanın yüksekliği ve kullanım amacı,
  • Yürürlükteki yangın güvenliği şartları,
  • İklim bölgesi ve enerji performansı hesabı,
  • Mevcut duvar yapısı,
  • Ses yalıtımı beklentisi,
  • Uygulama detayları ve bütçe,
  • Ürünlerin teknik belgeleri.

Mantolama Kalınlığı Nasıl Belirlenir?

Mantolama kalınlığının bütün şehirler ve bütün binalar için aynı olması doğru değildir. Güncellenen TS 825 yaklaşımında Türkiye’deki iklim bölgelerinin sayısı dörtten altıya çıkarılmış, ısıtma ihtiyacının yanında soğutma ihtiyacının da hesaplanmasının önü açılmıştır.

Yalıtım kalınlığı belirlenirken aşağıdaki unsurlar birlikte değerlendirilmelidir:

  • Binanın bulunduğu iklim bölgesi,
  • Mevcut dış duvarın malzemesi ve kalınlığı,
  • Yalıtım ürününün beyan edilen ısıl iletkenlik değeri,
  • Hedeflenen ısıl geçirgenlik değeri,
  • Isı köprüleri ve cephe detayları,
  • Binanın ısıtma ve soğutma ihtiyacı.

Güncel düzenleme hakkında resmî bilgi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının TS 825 Isı Yalıtım Standardı Tebliği açıklaması incelenebilir.

İllere göre tavsiye edilen U değerleri ve yalıtım kalınlığı bilgi notları için İZODER TS 825 haritası kullanılabilir.

En Ucuz Mantolama Malzemesi En Doğru Seçim midir?

En düşük başlangıç maliyetine sahip sistem her proje için en doğru çözüm olmayabilir. Binanın yüksekliği, kullanım amacı, yangın güvenliği, iklim koşulları, mevcut duvar yapısı ve uzun vadeli bakım beklentisi seçimde birlikte değerlendirilmelidir.

Doğru ürün seçiminin yanında uygulama kalitesi de önemlidir. Teknik açıdan uygun bir yalıtım levhası; yetersiz yapıştırma, yanlış dübel, zayıf file uygulaması veya hatalı pencere detayları nedeniyle beklenen performansı gösteremeyebilir.

Mantolama Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Mantolama maliyeti hesaplama işleminde ilk adım, uygulama yapılacak yaklaşık dış cephe alanını belirlemektir. Basit ve düzenli bir yapıda brüt cephe alanı aşağıdaki yöntemle yaklaşık olarak hesaplanabilir:

Yaklaşık brüt cephe alanı = bina çevresi × cephe yüksekliği

Örneğin uzun kenarı 12 metre, kısa kenarı 8 metre ve cephe yüksekliği 10 metre olan dikdörtgen bir binanın çevresi şu şekilde hesaplanır:

(12 + 8) × 2 = 40 metre bina çevresi

Yaklaşık brüt cephe alanı ise:

40 × 10 = 400 m²

Bu hesap yalnızca başlangıç tahminidir. Pencere ve kapı boşlukları düşülebilir; buna karşılık balkon içleri, pencere dönüşleri, kolon çıkıntıları, saçaklar ve söve detayları ayrıca hesaplanabilir. Kesin metraj yerinde ölçüm yapılarak belirlenmelidir.

400 m² Bina İçin Örnek Mantolama Maliyeti

Aşağıdaki hesaplamalar, Ankara’da minimum 800–1.000 m² büyüklüğündeki beş katlı binalar için yayımlanmış fiyatların 400 m² üzerine uygulanmasıyla oluşturulmuş yalnızca matematiksel örneklerdir. Küçük metrajda aynı birim fiyatların geçerli olacağı düşünülmemelidir.

Örnek sistem Hesaplama Yaklaşık toplam
EPS alt fiyat örneği 400 m² × 1.490 TL 596.000 TL
EPS üst fiyat örneği 400 m² × 1.817 TL 726.800 TL
Taş yünü fiyat örneği 400 m² × 2.190 TL 876.000 TL

Bu hesaplara KDV dâhil değildir. Ayrıca kullanılan fiyatların belirli bir şehir, bina yüksekliği ve minimum metraj için yayımlandığı unutulmamalıdır. Küçük projelerde iskele, ulaşım, nakliye ve ekip giderleri nedeniyle metrekare fiyatı daha yüksek olabilir.

Mantolama Teklifine Hangi Kalemler Dâhil Olmalıdır?

Farklı firmalardan alınan teklifleri karşılaştırabilmek için her teklifte aynı iş kalemlerinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.

  • Yalıtım levhası,
  • Yapıştırma harcı,
  • Uygun dübel ve mekanik sabitleme,
  • Alkaliye dayanıklı donatı filesi,
  • Köşe, başlangıç ve pencere profilleri,
  • Alt kat sıva,
  • Astar,
  • Dekoratif son kat sıva veya dış cephe boyası,
  • Yüzey temizliği ve gerekli onarımlar,
  • İskele kurulumu ve sökümü,
  • Nakliye ve malzeme taşıma,
  • Çalışma alanı güvenliği,
  • Atıkların toplanması ve alan temizliği,
  • KDV.

İskele Fiyata Dâhil mi?

Bazı tekliflerde iskele maliyeti metrekare fiyatına dâhil edilirken bazı tekliflerde ayrı kalem olarak gösterilir. Çok katlı yapılarda iskele ve yüksekte çalışma giderleri toplam bütçede önemli bir pay oluşturabilir.

Yüzey Onarımı Fiyata Dâhil mi?

Teklifte “mantolama uygulaması” yazması, bütün çatlak ve sıva onarımlarının fiyata dâhil olduğu anlamına gelmez. Hasarlı yüzeylerde yapılacak söküm ve tamir işlemleri teklif üzerinde açıkça belirtilmelidir.

Söve ve Dekoratif Uygulamalar Dâhil mi?

Pencere çevresindeki söveler, kat silmeleri, dekoratif profiller ve farklı renk uygulamaları ek işçilik ve malzeme gerektirebilir. Bu detayların sayısı ve ölçüsü teklif üzerinde gösterilmelidir.

KDV Dâhil mi?

Fiyatların KDV dâhil veya hariç olduğu yazılı biçimde belirtilmelidir. KDV durumu belli olmayan iki fiyatın doğrudan karşılaştırılması yanıltıcı olabilir.

Ucuz Mantolama Tekliflerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasa örneklerinin belirgin biçimde altında kalan bir teklifte aşağıdaki kalemlerden birinin eksik olup olmadığı kontrol edilmelidir:

  • Yalıtım levhasının kalınlığı veya teknik özellikleri,
  • Yeterli sayıda ve uygun türde dübel,
  • Donatı filesinin niteliği,
  • Yüzey hazırlığı ve çatlak onarımı,
  • İskele ve iş güvenliği giderleri,
  • Dekoratif sıva ve boya,
  • Pencere ve parapet detayları,
  • Nakliye ve KDV,
  • Garanti ve uygulama sorumluluğu.

Dış cephe yenileme ve kaplama maliyetini etkileyen diğer unsurlar için Dış Cephe Kaplama Fiyatları 2026 başlıklı rehberimizi de inceleyebilirsiniz.

Mantolama Teklifi Alırken Sorulması Gereken Sorular

Mantolama firması seçerken yalnızca toplam fiyat üzerinden karar vermek yerine uygulamanın kapsamını ve kullanılacak sistemin teknik özelliklerini yazılı olarak istemek daha sağlıklı olacaktır.

Teklif veren firmaya şu sorular yöneltilebilir:

  • Hangi marka ve model yalıtım levhası kullanılacak?
  • Levhanın kalınlığı ve beyan edilen teknik değerleri nelerdir?
  • Kullanılacak yapıştırıcı, dübel, file ve sıva hangi sisteme aittir?
  • İskele, nakliye ve KDV fiyata dâhil midir?
  • Mevcut sıva ve çatlakların onarımı nasıl yapılacaktır?
  • Pencere, denizlik, parapet ve balkon detayları nasıl çözülecektir?
  • Son kat kaplama ve boya hangi üründür?
  • İşin tahmini süresi nedir?
  • Ürün ve uygulama garantisi neleri kapsar?
  • İş güvenliği tedbirlerinden kim sorumludur?

Mantolamada Yangın Güvenliği Neden Önemlidir?

Dış cephe ısı yalıtım sisteminde yangın güvenliği yalnızca yalıtım levhasının adına göre değerlendirilmez. Binanın yüksekliği, kullanım amacı, ürünün yangına tepki sınıfı, sıva katmanları, cephe detayları ve yürürlükteki mevzuat birlikte incelenmelidir.

Malzeme seçimi yapılırken ürünün performans beyanı ve teknik föyü kontrol edilmelidir. Yangın güvenliği hakkında resmî bilgi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Kılavuzu incelenebilir.

Sık Sorulan Sorular

2026 yılında mantolama m² fiyatı ne kadar?

İnternette yayımlanan 2026 fiyatları malzeme ve uygulama kapsamına göre önemli ölçüde değişmektedir. Örneğin EPS için 900–1.817 TL/m², XPS için 1.000–1.500 TL/m², taş yünü için 1.200–2.190 TL/m² arasında farklı yayımlanmış örneklerle karşılaşılmaktadır. Bu rakamlar sabit piyasa tarifesi değildir; kesin fiyat keşif sonrasında belirlenmelidir.

EPS mantolama mı taş yünü mantolama mı daha ucuzdur?

Yayımlanan güncel fiyat örneklerinde EPS sistemleri genellikle taş yünü sistemlerden daha düşük başlangıç maliyetine sahiptir. Ancak sistemlerin teknik özellikleri ve kullanım amaçları farklı olduğundan seçim yalnızca fiyat üzerinden yapılmamalıdır.

Mantolama fiyatına boya dâhil midir?

Her firmada aynı değildir. Bazı paketlerde dekoratif sıva, astar ve boya dâhilken bazı tekliflerde yalnızca yalıtım levhası ve temel katmanlar bulunabilir. Son kat ürünleri teklif üzerinde açıkça belirtilmelidir.

Mantolama fiyatına iskele dâhil midir?

İskele bazı tekliflere dâhil edilirken bazı tekliflerde ayrıca hesaplanır. Özellikle yüksek binalarda iskele kurulumu, güvenlik tedbirleri ve çalışma süresi toplam maliyeti belirgin biçimde etkileyebilir.

Mantolama için kaç santimetre levha kullanılmalıdır?

Yalıtım kalınlığı yalnızca şehir adına veya standart bir uygulama alışkanlığına göre belirlenmemelidir. Binanın iklim bölgesi, mevcut duvar yapısı, ürünün ısıl iletkenlik değeri ve TS 825 hesabı birlikte değerlendirilmelidir.

100 m² mantolama maliyeti ne kadar olur?

Metrekare fiyatının 1.490 TL olduğu varsayımsal bir hesapta 100 m² için 149.000 TL; 1.817 TL olduğu hesapta ise 181.700 TL elde edilir. Ancak küçük projelerde sabit iskele, ulaşım ve ekip giderleri nedeniyle aynı birim fiyatlar geçerli olmayabilir. KDV ve ek işler ayrıca değerlendirilmelidir.

Mantolama hangi mevsimde yapılmalıdır?

Uygulamada kullanılacak yapıştırıcı, sıva, astar ve boya ürünlerinin teknik föylerinde belirtilen sıcaklık ve hava koşullarına uyulmalıdır. Yağış, don riski, aşırı sıcaklık ve güçlü rüzgâr uygulama kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Mantolama ne kadar sürede tamamlanır?

Uygulama süresi; cephe alanına, binanın yüksekliğine, yüzey onarımına, mimari detaylara, ekip büyüklüğüne ve hava koşullarına göre değişir. Kesin süre keşif sonrasında hazırlanan iş programıyla belirlenebilir.

Mantolama yapılırken binada oturulabilir mi?

Birçok projede bina kullanılmaya devam ederken dış cephe mantolaması yapılabilir. Ancak pencere ve balkon kullanımı, gürültü, toz, yaya güvenliği ve çalışma saatleri bina yönetimiyle planlanmalıdır.

Sonuç

Mantolama fiyatları 2026 yılında malzeme türü, yalıtım kalınlığı, cephe alanı, bina yüksekliği, yüzey hasarı, iskele, işçilik ve son kat kaplama tercihine göre değişmektedir. Bu nedenle yalnızca metrekare fiyatını karşılaştırmak yerine teklifin içerdiği bütün malzeme ve uygulama kalemleri incelenmelidir.

Doğru planlanan bir dış cephe ısı yalıtımı; yalıtım levhası, yapıştırıcı, dübel, file, sıva, profil ve son kat kaplamanın uyumlu bir sistem olarak uygulanmasını gerektirir. Malzeme ve kalınlık seçimi ise binanın iklim bölgesi ve teknik hesaplar dikkate alınarak yapılmalıdır.

New Life Yapı olarak mantolama, dış cephe kaplama, cephe tadilat ve onarım çalışmalarında yapının mevcut durumunu yerinde değerlendirerek projeye uygun çözümler sunuyoruz.

Uygulama alanlarımız hakkında ayrıntılı bilgi için hizmetlerimizi, tamamladığımız çalışmalar için tamamlanan projelerimizi inceleyebilirsiniz.

Binanızın yaklaşık cephe ölçülerini ve fotoğraflarını paylaşarak,